NEDEN ALUMİNYUM ?

ALÜMİNYUM, kullanıldığı mekanda bulunan hertürlü cisim ile uyum sağlayabilecek en fazla seçeneği verebilen bir metaldir.
Bunun iki temel sebebi vardır. Teknolojik açıdan sonsuz sayıda profil üretimi mümkündür. Metalik veya lake görünümü verecek şekilde renklendirme imkanı vardır. Metalik görünüm eloksal tekniği ile ayna parlaklığından kahverengi, siyah, mavi, sarı tonları ve naturel gümüş renginde verebilir. Lake görünüm ise elektrostatik toz boyama tekniği ile 100'ü aşkın renk seçeneğinde verebilir.

ALÜMİNYUMUN GENEL ÖZELLİKLERİ

1-Alüminyum hafiftir. Aynı hacimdeki bir çelik malzemenin ağırlığının ancak üçte biri kadar ağırlıktadır.
2-Alüminyum, hava şartlarına, yiyecek maddelerine ve günlük yaşamda kıllanılan pek çok sıvı ve gazlara karşı dayanıklılık.
3-Alüminyum yansıtma kabiliyeti yüksektir. Gümüş beyaz renginin bu özelliğe olan katkısı ile beraber gerek iç gerekse dış mimari için cazibeli bir görünüme sahiptir. Alüminyum bu güzel görünümü, anodik aksidasyon(eloksal), lâke maddeleri vs. gibi uygulamalar ile uzun müddet korunabilir. Hata birçok uygulamada tabii oksit tabakası bile yeterli olur.
4-Çeşitli alüminyum alaşımlarının mukavemeti, normal yapı çeliğinin mukavemetine denk veya daha yüksektir.
5-Alüminyum elastik bir malzemedir.Bu nedenle ani darbelere karşı dayanıklılık düşük sıcaklarda azalmaz. (Çeliklerin, düşük sıcaklıklarda ani darbelerde mukavemeti azalır.)
6-Alüminyum, işlenmesi kolay bir metaldir. Öyle ki, kalınlığı 1/100 mm. den daha ince olan folyo veya tel haline getirilebilir.
7-Alüminyum ısı ve elektriği bakır kadar iyi iletir.
8-Alüminyum’a şekil vermek için döküm, dövme, haddeleme, presleme, estrüzyon, çekme gibi tüm metodlar uygulanabilir.